Oferta terapeutyczna
Co oferuje Ośrodek? Wyciąg z Regulaminu Organizacyjnego Ośrodka.
„Rozdział VIII - Zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych
§ 42
Da zakresu świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez Ośrodek należą:
-
działania diagnostyczne w zakresie diagnozy nozologicznej i problemowej, zmierzające do:
-
rozpoznania zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wynikających ze spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych, rozpoznaniu zaburzeń nawyków i popędów oraz zaburzeń występujących u członków rodzin w następstwie spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych lub zaburzeń nawyków i popędów u osób bliskich;
-
rozpoznania niezbędnych do skonstruowania planu terapii aktualnych problemów pacjenta, a także przyczyn i mechanizmów będących ich podłożem;
-
programy korekcyjne dla osób spożywających alkohol ryzykownie i szkodliwie lub używających substancji psychoaktywnych oraz osób z zaburzeniami nawyków i popędów, które obejmują:
-
indywidualne lub grupowe oddziaływania psychologiczne zmierzające do ograniczenia szkód wynikających ze spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych u osób nieuzależnionych lub do ograniczenia szkód wynikających z zachowań impulsywnych u osób z zaburzeniami nawyków i popędów;
-
-
programy psychoterapii uzależnień obejmują indywidualne i grupowe oddziaływania psychologiczne ukierunkowane na poprawę stanu psychofizycznego i funkcjonowania społecznego osób uzależnionych od alkoholu przez redukcję objawów i mechanizmów uzależnień oraz uczenie umiejętności potrzebnych do podtrzymania pozytywnej zmiany i w Ośrodku realizowane są w następujących programach:
Program Podstawowy Psychoterapii Uzależnień:
Poradnia:
Podstawowy Program – 16 tygodni, obecność pacjenta 3 razy w tygodniu lub 16 tygodni, obecność pacjenta 2 razy w tygodniu, w godzinach ustalonych przez Zespół Psychoterapeutów.
Oddział Dzienny:
Podstawowy Program – do 8 tygodni, tj. 40 roboczo/dni, obecność pacjenta codziennie od poniedziałku do piątku, przez 5 godzin dziennie. Do przyjęcia potrzebne jest skierowanie (skierowania wydawane są wyłącznie przez lekarzy Ośrodka).
Program Kontynuowania Terapii:
-
Grupa Treningu Konstruktywnych Zachowań – 12 tygodni, obecność pacjenta 1 raz w tygodniu,
-
Grupa Zapobiegania Nawrotom Choroby - 12 tygodni, obecność pacjenta 1 raz w tygodniu.
Program Psychoterapii Zaawansowanej:
Grupa pracy na Psychologicznymi Mechanizmami Uzależnienia – 25 - 30 tygodni, obecność pacjenta 1 raz w tygodniu.
Tematyczne warsztaty, trwające do 20 godzin:
-
Jak sobie radzić ze złością,
-
Praca nad wstydem,
-
Praca nad poczuciem winy,
-
Praca nad wstydem,
-
Praca nad poczuciem własnej wartości,
-
Jak sobie radzić ze stresem,
-
Jak sobie radzić z lękiem,
-
Inne, a ważne dla procesu zdrowienia z uzależnienia.
Program Psychoterapii Pogłębionej:
Psychoterapia osobistych problemów pod nazwą GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO – 6 maratonów, maraton jeden raz w miesiącu – zajęcia od piątku do niedzieli.
-
programy psychoterapii członków rodzin obejmują oddziaływania psychologiczne ukierunkowane na usunięcie lub złagodzenie zaburzeń powstałych w wyniku przewlekłego stresu u członków rodziny, spowodowanego spożywaniem alkoholu lub używaniem innych substancji psychoaktywnych przez osobę bliską. W Ośrodku są realizowane z następujących programach:
Program Podstawowy Psychoterapii dla Osób z Syndromem Współuzależnienia:
Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych cz. I - poświęcona edukacji alkoholowej i współuzależnienia – 18 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu.
Program Kontynuacji Psychoterapii dla Osób z Syndromem Współuzależnienia:
-
Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych cz. II - poświęcona uczuciom, potrzebom, wartościom i przemocy domowej – 15 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu,
-
Uczenie umiejętności ważnych i potrzebnych do życia – cz. III Grupy Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych – 12 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu.
Program Psychoterapii Zaawansowanej:
Tematyczne warsztaty, trwające do 20 godzin:
-
Jak sobie radzić ze złością,
-
Praca nad wstydem,
-
Praca nad poczuciem winy,
-
Praca nad wstydem,
-
Praca nad poczuciem własnej wartości,
-
Jak sobie radzić ze stresem,
-
Jak sobie radzić z lękiem,
-
Inne, a ważne dla procesu uwolnienia z cierpienia.
Program Psychoterapii Pogłębionej:
Psychoterapia osobistych problemów pod nazwą GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO – 6 maratonów, maraton jeden raz w miesiącu – zajęcia od piątku do niedzieli.
Program Podstawowy Psychoterapii dla Osób z Syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika/Hazardzisty:
Grupa Psychoterapii Podstawowej dla Dorosłych Dzieci Alkoholików– 12 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu.
Program Kontynuacji Psychoterapii dla Osób z Syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika/Hazardzisty:
-
Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych i DDA cz. II - poświęcona uczuciom, potrzebom, wartościom i przemocy domowej – 15 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu,
-
Uczenie umiejętności ważnych i potrzebnych do życia – cz. III Grupy Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych i DDA – 12 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu.
Program Psychoterapii Zaawansowanej:
Tematyczne warsztaty, trwające do 20 godzin:
-
Jak sobie radzić ze złością,
-
Praca nad wstydem,
-
Praca nad poczuciem winy,
-
Praca nad wstydem,
-
Praca nad poczuciem własnej wartości,
-
Jak sobie radzić ze stresem,
-
Jak sobie radzić z lękiem,
-
Inne, ważne dla procesu uwolnienia z cierpienia.
Program Psychoterapii Pogłębionej:
Psychoterapia osobistych problemów dla DOROSŁYCH DZIECI ALKOHOLIKÓW/HAZARDZISTÓW – 6 maratonów; maraton jeden raz w miesiącu – zajęcia od piątku do niedzieli.
Program Krótkoterminowej Terapii Par:
Psychoterapia osobistych problemów ujawniających się w relacji pomiędzy partnerami będącymi w związkach – czas trwania od 8 do 10 spotkań z indywidualnym terapeutą rodzinnym.
-
indywidualne świadczenia zapobiegawczo – lecznicze dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin obejmują psychofarmakoterapię ułatwiającą osiąganie celów terapii uzależnienia od alkoholu, psychofarmakoterapię współwystępujących zaburzeń psychicznych,
-
indywidualne świadczenia rehabilitacyjne dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin obejmują oddziaływania psychospołeczne i pomocnicze medyczne, ukierunkowane na przywrócenie zdolności funkcjonowania społecznego osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin,
-
działania konsultacyjne – edukacyjne dla członków rodzin osób uzależnionych od alkoholu obejmują grupowe i indywidualne poradnictwo ukierunkowane na zwiększenie rozumienia uzależnienia, problemów rodziny osób uzależnionych od alkoholu oraz poznanie ofert leczenia osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin,
-
dopuszcza się możliwość dokonywania zmian w poszczególnych programach psychoterapii grupowej bez potrzeby zmian niniejszego regulaminu organizacyjnego,
-
każdorazową zmianę należy zamieścić na stronie internetowej Ośrodka.
§ 43
-
Poradnia kieruje pacjenta na stacjonarne leczenie odwykowe, jeżeli leczenie nie może być podjęte lub kontynuowane ambulatoryjnie w uzasadnionych przypadkach.
-
Udzielane są również świadczenia ponad standardowe (bezpłatne dla pacjentów), finansowane przez Gminę Miasto Szczecin i inne Gminy województwa zachodniopomorskiego.
§ 44
1.Przyjmowanie do Ośrodka odbywa się w oparciu o zasady:
-
życzliwość i zrozumienie przez cały personel Ośrodka dla psychologicznych trudności pacjenta;
-
jasną informację o zasadach i formach leczenia;
-
szybkie przyjęcie pacjenta do programu psychoterapeutycznego.
-
Każdy zgłaszający się pacjent jest przyjmowany przez indywidualnego psychoterapeutę.
-
Indywidualny psychoterapeuta w toku pierwszego spotkania powinien:
-
rozpoznać z jakimi problemami zgłosił się pacjent;
-
ustalić czy problemami z jakimi zgłasza się do Ośrodka pacjent, można się zająć;
-
przedstawić ofertę Ośrodka;
-
zmotywować pacjenta do podjęcia psychoterapii w zależności od stopnia problemów;
-
rozpocząć proces diagnostyczny pacjenta.
-
Po zakończeniu procesu diagnostycznego następuje przyjęcie pacjenta do danego programu psychoterapii uzależnienia lub psychoterapii zaburzeń funkcjonowania członków rodziny.
-
Po przyjęciu do programu pacjent podpisuje kontrakt terapeutyczny i ustalony jest termin rozpoczęcia terapii.
-
O wszystkich sprawach związanych z psychoterapią pacjenta decyduje jego indywidualny psychoterapeuta.
-
O wszystkich sprawach związanych z realizacją programu psychoterapii decyduje Zespół Psychoterapeutów.”