TERAPIA GRUPOWA
Terapia grupowa w SP ZOZ OTU polega na regularnych spotkaniach w określonej grupie osób, którym przewodzi jeden lub dwóch terapeutów. W naszym Ośrodku prowadzone są grupy otwarte i zamknięte.
- Grupy otwarte - terapia trwa w sposób ciągły – nowi uczestnicy dołączają w każdym tygodniu. Zmienność pacjentów sprawia, że uczestnicy mogą być na zupełnie różnych od siebie poziomach. Ma to swoje zalety – osoba, która dopiero rozpoczyna terapię, może skorzystać z porad doświadczonych pacjentów, którzy właśnie kończą swój cykl terapeutyczny.
- Grupy zamknięte - wszyscy uczestnicy rozpoczynają i kończą terapią razem, po określonym upływie czasu. Zależne jest to od programu i intensywności spotkań.
Optymalna liczba uczestników terapii grupowej to 9-12 osób, choć zdarza się, że osób jest więcej lub mniej. Istotne jest, żeby pacjentów nie było zbyt dużo, należy bowiem zapewnić wszystkim poczucie komfortu i możliwość swobodnego wypowiadania się.
Grupa, która bierze udział w terapii, tworzy pewnego rodzaju społeczność, z jej strukturami i wewnętrznymi zależnościami, dlatego terapia grupowa jest jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w terapii uzależnień. Dla każdego uczestnika sesji grupa stanowi swoiste lustro, w którym może się przejrzeć, a zarazem dostrzec i zidentyfikować własne uczucia, myśli i działania wykorzystując metodę projekcji. Pacjenci mają możliwość przyjrzenia się własnym problemom na tle relacji społecznych, ale także skonfrontowania własnych trudności z doświadczeniami innych osób. Wszyscy uczestnicy terapii grupowej otrzymują wsparcie od pozostałych członków grupy, przestają odczuwać osamotnienie i brak zrozumienia w swej chorobie. Grupa terapeutyczna zwiększa szanse na powodzenia procesu leczenia i satysfakcję Pacjenta z wypróbowanych w kolejnych sesjach metod radzenia sobie z problemami.
WAŻNE
„Wyzdrowienia” nie można spodziewać się z dniem zakończenia terapii. Ten długotrwały proces będzie odbywać się również po opuszczeniu grupy, a zebrana wiedza i doświadczenie będą przydatne w przyszłości.
Grupy otwarte
- Oddział Dzienny – czas trwania 8 tygodni, zajęcia codzienne od poniedziałku do piątku, od godz. 800 do 1300.
- Podstawowy program terapii uzależnień (PPTU) – 96 godzin (Sesje 3 razy w tygodniu w godz. 18.30 - 20.30 przez 16 tygodni)
- Trening zachowań konstruktywnych – 24 godziny przez 12 tygodni
Grupy zamknięte
- Praca nad psychicznymi mechanizmami uzależnienia – 50 godzin przez 25 tygodni,
- Trening zapobiegania nawrotom choroby – 24 godziny przez 12 tygodni,
- Program dla członków rodzin osób uzależnionych cz. I – 30 godzin przez 15 tygodni,
- Program dla członków rodzin osób uzależnionych cz. II – 30 godzin przez 15 tygodni,
- Program dla członków rodzin osób uzależnionych cz. III – 24 godziny przez 12 tygodni,
- Program dla dorosłych dzieci osób uzależnionych (DDA, DDH) - 24 godziny przez 12 tygodni