Oferta terapeutyczna
Rozdział VII. Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych
§ 30
- Miejscem udzielania świadczeń zdrowotnych jest Szczecin, ul. Ostrowska 7.
- Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.
- Leczeniem ambulatoryjnym objęte są dorosłe osoby płci obojga.
- Ośrodek udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w oparciu o:
A) Poradnię Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia,
B) Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu.
- Nowoczesne programy psychoterapii uzależnienia od alkoholu, od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zaburzeń nawyków i popędów oraz programy dla członków rodzin dotkniętych następstwami spożywania alkoholu, od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych zaburzeń nawyków i popędów zostały opracowane przez Zespół Psychoterapeutów Ośrodka.
- Ośrodek udziela świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych osobom ubezpieczonym oraz innym osobom uprawnionym do tych świadczeń na podstawie odrębnych przepisów nieodpłatnie, za częściową odpłatnością lub całkowitą odpłatnością oraz z innych źródeł przewidzianych w przepisach prawa.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są wyłącznie przez osoby wykonujące zawody medyczne oraz spełniające wymagania zdrowotne określone w odrębnych przepisach.
- Żadne okoliczności nie mogą stanowić podstawy do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego, jeżeli osoba zgłaszająca się do Ośrodka potrzebuje natychmiastowego udzielenia pomocy medycznej, ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.
- Ośrodek prowadzi dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych z zapewnieniem ochrony danych osobowych zawartych w dokumentacji oraz udostępnia dokumentację zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są w dniu zgłoszenia lub w terminie uzgodnionym z pacjentem.
- Do Poradni przyjmowani są pacjenci uzależnieni od alkoholu bez skierowania.
- Pacjenci, dorośli członkowie rodzin osób uzależnionych od alkoholu muszą w dniu przyjęcia posiadać skierowanie od lekarza, w przypadku pierwszej wizyty u lekarza psychiatry Ośrodka, takie skierowanie nie jest wymagane.
- Pacjenci uzależnieni od zaburzeń behawioralnych w dniu przyjęcia muszą posiadać skierowanie, w przypadku pierwszej wizyty u lekarza psychiatry Ośrodka, takie skierowanie nie jest wymagane.
- W Ośrodku leczeni są także pacjenci zobowiązani przez Sąd do podjęcia psychoterapii uzależnienia.
- Pacjenci przyjmowani są codziennie, w godzinach otwarcia Poradni.
- Pacjenci podejmujący terapię podpisują kontrakt terapeutyczny. Każdy pacjent realizuje Osobisty Plan Terapii określający czas, zakres i formy leczenia.
- Pacjenci mogą umawiać się telefonicznie na kolejne wizyty.
- Pacjenci pierwszorazowi muszą umówić się osobiście na pierwszą wizytę.
§ 31
Informacje o udzielanych świadczeniach są podawane za pośrednictwem:
- Tablicy informacyjnej na terenie Ośrodka,
- Tablic informacyjnych usytuowanych w innych podmiotach prowadzących działalność leczniczą,
- Środków masowego przekazu, internetu.
Rozdział VIII. Zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych
§ 32
Do zakresu świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez Ośrodek należą:
- Działania diagnostyczne w zakresie diagnozy nozologicznej i problemowej, zmierzające do:
- rozpoznania zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wynikających ze spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych, rozpoznaniu zaburzeń nawyków i popędów oraz zaburzeń występujących u członków rodzin w następstwie spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych lub zaburzeń nawyków i popędów u osób bliskich;
- rozpoznania niezbędnych do skonstruowania planu terapii aktualnych problemów pacjenta, a także przyczyn i mechanizmów będących ich podłożem;
- Programy korekcyjne dla osób spożywających alkohol ryzykownie i szkodliwie lub używających substancji psychoaktywnych oraz osób z zaburzeniami nawyków i popędów, które obejmują:
- indywidualne lub grupowe oddziaływania psychologiczne zmierzające do ograniczenia szkód wynikających ze spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych u osób nieuzależnionych lub do ograniczenia szkód wynikających z zachowań impulsywnych u osób z zaburzeniami nawyków i popędów;
- Programy psychoterapii uzależnień obejmują indywidualne i grupowe oddziaływania psychologiczne ukierunkowane na poprawę stanu psychofizycznego i funkcjonowania społecznego osób uzależnionych od alkoholu przez redukcję objawów i mechanizmów uzależnień oraz uczenie umiejętności potrzebnych do podtrzymania pozytywnej zmiany i w Ośrodku realizowane są w następujących programach:
Program Podstawowy Psychoterapii Uzależnień:
Poradnia:
Podstawowy Program – 14 tygodni, obecność pacjenta 3 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 17.00 – 20.00.
Oddział Dzienny:
Podstawowy Program – 6 – 8 tygodni, obecność pacjenta codziennie w dniach i godzinach: poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 9.00 – 16.00, środa w godz. 10.00 – 20.00 i piątek w godz. 9.00 – 14.00. Do przyjęcia potrzebne jest skierowanie (skierowania wydawane są wyłącznie przez lekarzy Ośrodka).
Program Kontynuowania Terapii:
Grupa Treningu Konstruktywnych Zachowań – 12 tygodni, obecność pacjenta 1 raz w tygodniu,
Grupa Zapobiegania Nawrotom Choroby - 12 tygodni, obecność pacjenta 1 raz w tygodniu,
Program Psychoterapii Zaawansowanej:
Grupa pracy na Psychologicznymi Mechanizmami Uzależnienia – 25 - 30 tygodni, obecność pacjenta 1 raz w tygodniu,
Tematyczne warsztaty, trwające do 20 godzin:
- Jak sobie radzić ze złością,
- Praca nad wstydem,
- Praca nad poczuciem winy,
- Praca nad wstydem,
- Praca nad poczuciem własnej wartości,
- Jak sobie radzić ze stresem,
- Jak sobie radzić z lękiem,
- Inne, a ważne dla procesu zdrowienia z uzależnienia.
Program Psychoterapii Pogłębionej:
Psychoterapia osobistych problemów pod nazwą GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO – 6 maratonów, maraton jeden raz w miesiącu – zajęcia od piątku do niedzieli.
- Programy psychoterapii członków rodzin obejmują oddziaływania psychologiczne ukierunkowane na usunięcie lub złagodzenie zaburzeń powstałych w wyniku przewlekłego stresu u członków rodziny, spowodowanego spożywaniem alkoholu lub używaniem innych substancji psychoaktywnych przez osobę bliską. W Ośrodku są realizowane z następujących programach:
Program Podstawowy Psychoterapii dla Osób z Syndromem Współuzależnienia:
Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych cz. I - poświęcona edukacji alkoholowej i współuzależnienia – 18 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu;
Program Kontynuacji Psychoterapii dla Osób z Syndromem Współuzależnienia:
Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych cz. II - poświęcona uczuciom, potrzebom, wartościom i przemocy domowej – 15 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu;
Uczenie umiejętności ważnych i potrzebnych do życia – cz. III Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych – 12 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu;
Program Psychoterapii Zaawansowanej:
Tematyczne warsztaty, trwające do 20 godzin:
- Jak sobie radzić ze złością,
- Praca nad wstydem,
- Praca nad poczuciem winy,
- Praca nad wstydem,
- Praca nad poczuciem własnej wartości,
- Jak sobie radzić ze stresem,
- Jak sobie radzić z lękiem,
- Inne, a ważne dla procesu uwolnienia z cierpienia.
Program Psychoterapii Pogłębionej:
Psychoterapia osobistych problemów pod nazwą GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO – 6 maratonów, maraton jeden raz w miesiącu – zajęcia od piątku do niedzieli.
Program Podstawowy Psychoterapii dla Osób z Syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika/Hazardzisty:
Grupa Psychoterapii Podstawowej dla Dorosłych Dzieci Alkoholików– 12 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu.
Program Kontynuacji Psychoterapii dla Osób z Syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika/Hazardzisty:
Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych i DDA cz. II - poświęcona uczuciom, potrzebom, wartościom i przemocy domowej – 15 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu;
Grupa Psychoterapii Dla Osób Współuzależnionych i DDA cz. III – poświęcona uczeniu umiejętności ważnych i potrzebnych do życia – 12 tygodni, obecność pacjentki/pacjenta 1 raz w tygodniu;
Program Psychoterapii Zaawansowanej:
Tematyczne warsztaty, trwające do 20 godzin:
- Jak sobie radzić ze złością,
- Praca nad wstydem,
- Praca nad poczuciem winy,
- Praca nad wstydem,
- Praca nad poczuciem własnej wartości,
- Jak sobie radzić ze stresem,
- Jak sobie radzić z lękiem,
- Inne, a ważne dla procesu uwolnienia z cierpienia.
Program Psychoterapii Pogłębionej:
Psychoterapia osobistych problemów dla DOROSŁYCH DZIECI ALKOHOLIKÓW – 6 maratonów, maraton jeden raz w miesiącu – zajęcia od piątku do niedzieli.
Program Krótkoterminowej Terapii Par:
Psychoterapia osobistych problemów ujawniających się w relacji pomiędzy partnerami będącymi w związkach – czas trwania od 8 do 10 spotkań z indywidualnym terapeutą rodzinnym.
- Indywidualne świadczenia zapobiegawczo – lecznicze dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin obejmują psychofarmakoterapię ułatwiającą osiąganie celów terapii uzależnienia od alkoholu, psychofarmakoterapię współwystępujących zaburzeń psychicznych;
- Indywidualne świadczenia rehabilitacyjne dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin obejmują oddziaływania psychospołeczne i pomocnicze medyczne, ukierunkowane na przywrócenie zdolności funkcjonowania społecznego osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin;
- Działania konsultacyjno – edukacyjne dla członków rodzin osób uzależnionych od alkoholu obejmują grupowe i indywidualne poradnictwo ukierunkowane na zwiększenie rozumienia uzależnienia, problemów rodziny osób uzależnionych od alkoholu oraz poznanie ofert leczenia osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin.