Uzależnienia
Uzależnienie, czyli zaburzenie mózgu skłaniające ludzi do nadużywania określonej substancji psychoaktywnej lub angażowania się w zachowania przynoszące przyjemne doznania, stanowi problem, z którym ludzkość zmaga się od wieków. Pomimo, dość powszechnej opinii, że przyczyna uzależnień tkwi przede wszystkim w słabej woli jednostki, badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, że proces ten jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, a wpływ na niego ma wiele różnorodnych czynników.
Funkcjonowanie w nałogu jest niebezpieczne, ponieważ osoby uzależnione często przez długi czas nie są świadome swojej choroby. Objawy alkoholizmu, narkomanii, lekomanii czy hazardu bywają niezauważalne nawet dla osób z najbliższego otoczenia. Dlatego tak trudno jest dostrzec granicę pomiędzy kontrolowanym sięganiem po używki a uzależnieniem. Osoba uzależniona nawet w obliczu sytuacji kryzysowej będzie zapewniać, że ma wszystko pod kontrolą i poradzi sobie na własna rękę. Leczenie z reguły rozpoczyna się od uświadomienia pacjentowi, że tak naprawdę on sam nie sprawuje już kontroli nad własnym życiem, a normalne funkcjonowanie nie jest możliwe bez zaspokojenia towarzyszącego uczucia głodu.
Obecnie mamy szeroki wybór różnych ośrodków leczenia uzależnień. Mimo to, decyzja o tym, gdzie szukać pomocy wciąż nie należy do łatwych. Pamiętajmy jednak, że tylko profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień ze specjalistyczną kadrą daje szansę na realną zmianę.
W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień do każdej osoby podchodzimy indywidualnie. Podstawą jest dokładne zdiagnozowanie, które pozwala określić stopień zaawansowania choroby oraz zmian jakie zaszły w organizmie pacjenta. Na tej podstawie specjalista terapii uzależnień wspólnie z pacjentem układa plan leczenia obejmujący jego formę, zakres i czas.
Terapia uzależnień polega przede wszystkim na uczestnictwie w indywidualnych sesjach lub zajęciach grupowych. Celem tych spotkań jest nauczenie pacjenta codziennego funkcjonowania bez wywołującego uzależnienie czynnika. Bardzo ważna rolę w tym procesie odgrywa wsparcie rodziny. Często okazuje się, że bliscy są osobami współuzależnionymi
i sami również potrzebują konsultacji i pomocy specjalistycznej.