Uwaga - Nowa Wspaniała Oferta!!!
loading...
„Nie ma nic łatwiejszego jak kogoś osądzić
i nic trudniejszego jak kogoś zrozumieć”
Przewiń na dół strony

Uwaga - Nowa Wspaniała Oferta!!!

Małżeństwom/parom będących pacjentami naszego Ośrodka pragnącym poprawić jakość swojego związku proponujemy terapię wspólną dla obojga partnerów.

  1. Terapia małżeńska/par umożliwia analizowanie i doświadczanie relacji dwojga osób z perspektywy jednej z nich i ich związku. Daje szansę, aby jednocześnie i w równowadze były realizowane dwie potrzeby: autonomii i przynależności. Terapia par jest też kierunkiem pracy wzmacniającym zasoby do zdrowienia.

 

  1. Terapia par pojawia się w lecznictwie uzależnień jako sposób pomagania małżeństwom lub związkom nieformalnym w powrocie do zdrowia oraz w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem.

 

  1. Terapia małżeńska/pary jest formą psychoterapii, która dotyczy małżonków/ pary i ich problemów. Narzędziem terapii jest rozmowa z terapeutą, dialog dający parze szansę na zmianę, w sytuacji kryzysu - pozwalający inaczej na niego spojrzeć. Ponadto pomaga w zrozumieniu uczuć, myśli i potrzeb stanowiących źródło nieprawidłowych relacji.

 

Terapia małżeńska/pary odbywa się na trzech etapach:

  • Etap diagnostyczno – konsultacyjny,
  • Etap rozpoznawania problemów oraz wprowadzania zmian,
  • Etap kończenia terapii, podsumowanie.

 

Spotkania terapeutyczne trwają 1,5 godziny i odbywają się raz na dwa tygodnie.

 

Kwalifikacja pacjentów do programu:

 

  1. Pacjent uzależniony jest zobowiązany do równoległego uczestniczenia w terapii uzależnień. W przypadku osób uzależnionych, które ukończyły program podstawowy i pogłębiony leczenia, możliwa jest terapia par bez dodatkowych zajęć terapii uzależnienia.

  2. Terapię małżeńską poprzedza konsultacja, podczas której terapeuta próbuje ustalić, czy para spełnia odpowiednie warunki do podjęcia terapii małżeńskiej. Przeciwwskazaniem do podjęcia terapii małżeńskiej może być niedostateczna motywacja do zmiany relacji i zachowań, stosowanie przemocy bądź zaangażowanie jednego z małżonków w związek pozamałżeński. Zbyt silne negatywne emocje uniemożliwiają pracę w parze. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest porozmawianie o perspektywie odłożenia na później wspólnej pracy i ukierunkowanie na inne formy terapii.Nawiguj do ośrodka

S P Z O Z / Ośrodek Terapii Uzależnien od Alkoholu

71-757 Szczecin, ul. Ostrowska 7

Zapraszamy Pn.-Pt. 8.00 do 20.00.

 

tel. (91) 455 - 83 - 43 - rejestracja Ośrodka

tel. (91) 455 - 82 - 90  - sekretariat dyrektora Ośrodka

fax. (91) 886 - 90 - 22

otu@otu.szczecin.pl